четвер, 14 листопада 2024 р.

Бездротовий ультразвуковий моніторинг активності м’язів

Інженери з Каліфорнійського університету розробили портативний ультразвуковий пристрій, який забезпечує тривалий моніторинг активності м’язів. Науковці вважають, що нова розробка має великий потенціал у медичній сфері, а також розробці нового типу людино-машинного інтерфейсу.

Ультразвуковий сенсор кріпиться до шкіри клейкою основою та має джерело автономного живлення, дозволяючи відстежувати роботу м’язів з великою роздільною здатністю без будь-яких інвазивних процедур.

Прилад розміщений в гнучкому силіконовому корпусі й складається з трьох головних модулів: ультразвуковий датчик для генерації та приймання акустичних хвиль, записувальний модуль з WiFi для передачі даних на комп'ютер, джерело автономного живлення.

Ключовою інновацією приладу являється використання монокристалічного датчика, який ефективний при обстеженні глибоких шарів. Датчик випромінює ультразвукові хвилі та вловлює відбитий сигнал, який несе великий обсяг клінічної інформації. Для отримання додаткової інформації, науковці розробили програмне забезпечення з алгоритмами штучного інтелекту, яке дозволяє визначати сигнали з груп м'язів та ідентифікувати специфічні жести рук з високою точністю. 

Портативний ультразвуковий прилад може стати альтернативою сучасним методам обстеження, а саме електроміографії (ЕМГ). Цей метод передбачає застосування металевих електродів, що кріпляться до шкіри, для реєстрації активності м’язів. Попри те, що ЕМГ вважається сучасним клінічним стандартом, електроміографія має ряд серйозних недоліків – низька роздільна стадність, слабкі сигнали, неможливість тривалого спостереження. Наприклад, сигнали від кількох м’язових волокон часто змішуються разом, що ускладнює процес моніторингу.

Ультразвук забезпечує високу візуалізацію поверхневих та глибоких шарів, даючи повну картину роботи м'язів. Додаткові переваги - компактність, автономність, бездротовий зв'язок. Пацієнт може носити прилад протягом усього дня для довгого моніторингу.

При носінні на грудній клітці, пристрій може визначати товщину діафрагми з субміліметровою точністю. Товщина діафрагми використовується для оцінки її дисфункції, а також стану пацієнтів на штучній вентиляції легень. Аналізуючи рух м'язів, вчені також можуть визначити тип дихання, поверхневе чи глибоке. Це допоможе діагностувати різноманітну патологію дихальної системи - астма, пневмонія, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЛЗ) тощо. Під час тестування прилад успішно розрізнив здорових пацієнтів від пацієнтів з ХОЛЗ.

Один з учасників проєкту відмічає: «Завдяки відстеженню активності діафрагми, технологія допоможе спостерігати за пацієнтами з респіраторними захворюваннями, а також за пацієнтами на штучній вентиляції легень».

Крім того, дослідники успішно використали пристрій для реєстрації активності м’язів кисті та зап’ястка, що дозволило керувати роботизованою рукою та грати у віртуальну гру. 

При носінні на передпліччі пристрій забезпечує точне відстеження руху м’язів рук та зап’ястя. Система здатна розпізнавати різні жести рук, фіксує навіть легкі рухи зап’ястя та пальців із високою чутливістю. Керування роботизованою рукою показала відмінні результати - піпеткою вдалося набрати воду зі склянки. 

Успішно пройшло тестування й у віртуальній реальності. Рухи зап'ястка використовувалися для керування польотом віртуального птаха. Все це вказує на значні можливості пристрою в галузі протезування, віртуальних ігор та інших сферах, де необхідні інноваційні системи людино-машинного інтерфейсу. 

Зараз дослідники працюють над покращенням точності та енергоефективності, вдосконалюють програмне забезпечення та зменшують габарити приладу.

По матеріалах  appliedradiology.com




понеділок, 11 листопада 2024 р.

Переваги портативних МРТ систем в діагностиці інсультів

Візуалізація головного мозку являється ключовим фактором у виборі терапевтичної тактики при гострому інсульті та транзиторних ішемічних атаках. Основні цілі візуалізації - підтвердження діагнозу, визначення механізму розвитку патології, вибір метода лікування, прогнозування подальшого розвитку захворювання та виявлення ускладнень.

Магнітно-резонансна томографія, особливо режим дифузійно-зваженої магнітно-резонансної томографії, показує прекрасні результати, оскільки показує високу чутливість до зміни води в тканинах мозку. Ці зміни тяжко виявити за допомогою КТ томографії, особливо у перші часи після інсульту.


Але доступ до проведення МРТ сканування може бути обмежений декількома факторами. Один з них - присутність металевих імплантатів, які не сумісні з сильним магнітним полем стандартного МРТ томографа. Крім того, більшість пацієнтів відчувають приступи клаустрофобії, що веде до незапланованих рухів, й відповідно до погіршення візуалізації та затримки обстеження. І саме обстеження займає не менше 20-30 хвилин.

Одним із варіантів розв'язання проблеми обстеження пацієнтів з інсультів може бути використання мобільних низькопольних МРТ томографів в прийомних відділеннях та у відділеннях невідкладної медичної допомоги.

Група науковців з університету Глазго (Шотландія, Великобританія) дослідило потенціальні можливості мобільного МРТ томографа у пацієнтів з підозрою на гострий інсульт  та транзиторну ішемічну атаку.

Дослідження включало додаткове обстеження у відділенні невідкладної медичної допомоги для порівняння діагностичної точності та об'єму ураження при дифузійно-зваженому режимі. Для обстеження використовувався портативний ультранизькопольний МРТ-сканер Swoop, виробництва компанії Hyperfine (США), спеціально  розроблений для обстеження структур головного мозку безпосередньо біля ліжка хворого.

МРТ томограф розрахований всі групи населення, а саме на обстеження структур головного мозку, коли повноцінне обстеження не можливе.

Під час дослідження було проаналізовано час сканування, ефективність й специфічність діагностики, а також досвід пацієнтів при обстеженні тунельними МРТ й КТ томографами та низькопольним спеціалізованим МРТ.

Отримані дані показали, що МРТ Swoop були значно швидшою ніж звичайна МРТ з магнітним полем 1.5 Т. Середній час сканування на Swoop склав 2.5 годин, стандартне МРТ - 27.7 годин.

Система Swoop показали відмінні результати в діагностиці гострих інсультів, порівняно з КТ томографією, й хорошу специфічність в порівнянні зі звичайним МРТ скануванням.   

Крім того, майже всі пацієнти повідомили про позитивний досвід при обстеженні на низкопольній системі Swoop.

У звіті дослідницької групи зазначається: "Проміжні результати дослідження вказують на те, що портативна МРТ система являється багатообіцяючим інструментом в діагностиці гострого інсульту у відділення невідкладної медичної допомоги. Крім підвищення ефективності діагностики та доступності МРТ сканування, відбувається скорочення часу на обстеження дозволяє пришвидшити вибір оптимального лікування при інсульті ".

По матеріалах Medimaging

четвер, 7 листопада 2024 р.

Неінвазивний тест для діагностики малярії

Малярія залишається викликом для сучасної системи охорони здоров’я, щорічно реєструється понад 250 мільйонів випадків зараження й 600 00 випадків смерті. Близько половини населення світу входить у групу ризику зараження малярією, включаючи такі вразливі групи, як вагітні жінки та діти. Саме ці групи мають найбільший відсоток тяжких форм захворювання й рівень смертності. 

Діагностика малярії проводиться на основі зразка цільної крові, при чому наявні методи тестування мають низьку ефективність. Нова неінвазивна технологія діагностики малярії при наданні першої медичної допомоги (POCT) показує великий потенціал у виявленні збудника та пришвидшення необхідного лікування. 



Група дослідників Єльської школи громадської охорони здоров'я (США) в кооперації з іншим науковими закладами розробила революційний неінвазивний тест, що може змінити підходи в діагностиці у країнах, що розвиваються, які сильно страждають від цієї хвороби, що передається комарами. 

Інноваційний тест не вимагає забору зразків крові, що робить його безпечнішим і доступнішим за теперішні методи. У ньому використовується пристрій під назвою Cytophone, ідентифікація заражених малярією клітин крові проводиться променями лазера й ультразвуку.

Невеликий зонд прикладається до кровоносної судини (вени на тильній стороні долоні) й на основі отриманих даних визначається збудник малярії у крові  

Здатність Cytophone неінвазивно діагностувати малярії базується на виявленні в еритроцитах продукту життєдіяльності плазмодію - гемозоїну або малярійного пігменту. Гемозоїн містить більше заліза ніж звичайний гемоглобін. Тому він поглинає більше світла лазерного променя, швидше нагрівається, демонструючи характерні магнітні й оптичні властивості, які реєструє Cytophone.

Для тестування приладу науковці перевірили 20 дорослих пацієнтів з Камеруну з симптомами малярії.  Cytophone успішно ідентифікував малярійний плазмодій Plasmodium falciparum, найпоширеніший й смертельний різновид збудника, а також виявив  менш небезпечні форми. 

Дослідження показало, що прилад показав високу чутливість, як до високого, так і до низького рівня плазмодію у крові, - чутливість склала 90%, специфічність - 69%. Отримані дані мало, чим відрізняються від показників сучасного лабораторного аналізу по зразку крові. Крім того, Cytophone успішно реєструє зменшення кількості збудника при лікуванні.

Результати дослідження опубліковані в Nature Communications.

По матеріалах онлайн ресурсу labmedica.com



вівторок, 5 листопада 2024 р.

Туберкульоз повернувся у топ смертельних інфекцій.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) опублікувало нове статистичне дослідження, в якому говориться про виявлення 8.2 мільйонів нових випадків туберкульозу у 2023 році - найбільше число випадків з початку глобального моніторингу у 1995 році. 



Це суттєве збільшення порівняно з 7,5 мільйонами у 2022 році. При чому туберкульоз знову став головною причиною смерті від інфекційних захворювань у 2023 році, випередивши COVID-19

У глобальному звіті ВООЗ про туберкульоз за 2024 рік вказується на неоднозначний прогрес у глобальній боротьбі з цим захворюванням, підкреслюючи постійні проблеми, включаючи значне недофінансування.

Водночас рівень смертності, який пов’язаний із туберкульозом, зменшилася з 1,32 мільйона у 2022 році до 1,25 мільйона у 2023 році. Але загальна кількість людей, які захворіли на туберкульоз, зросла до 10,8 мільйона у 2023 році.

Захворювання найбільше вразило населення 30 країнах, включаючи Індію (26%), Індонезію (10%), Китай (6,8%), Філіппіни (6,8%) і Пакистан (6,3%). Це становить 56% випадків від  глобальних показників туберкульозу. Згідно зі звітом, 55% людей, які захворіли на туберкульоз, були чоловіками, 33% - жінками й 12% - дітьми та підлітками.

У 2023 році різниця між кількістю нових випадків туберкульозу й діагностованих знизився до 2.7 мільйонів, порівняно 4 мільйонами у 2020 та 2021 рокам. Така різниця пояснюється закінченням пандемії COVID-19 й повернення до програм боротьби з туберкульозом. Охоплення програм превентивного лікування туберкульозу людей з ВІЧ та побутовими контактами зростає.

Залишається гострою проблема мультирезистентної форми туберкульозу. Рівень успішного лікування мультирезистентного або рифампіцино резистентного туберкульозу досяг 68%. Але з 400 000 пацієнтів, у яких виявлена ця форма, лише  44% були проліковані у 2023 році.

Глобальне фінансування профілактики та лікування туберкульозу ще більше скоротилося у 2023 році та залишається значно нижчим запланованого. Країни з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає 98% тягаря туберкульозу, зіткнулися зі значною нестачею фінансування.

У всьому світі дослідження з туберкульозу залишаються серйозно недофінансованими. У 2022 році було профінансовано лише одну п’яту частину від 5 мільярдів доларів запланованих.

У звіті вперше представлені оцінки щодо відсотка стану сімей, які постраждали від туберкульозу. Вони стикаються зі значними витратами (понад 20% річного доходу сім’ї) для доступу до діагностики та лікування туберкульозу.

ВООЗ закликає збільшити зусилля по боротьбі з туберкульозом в рамках вже розроблених міжнародних програм.

пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

Нова технологія капсульної ендоскопії.

За останні десятиліття капсульна ендоскопія (ендокапсула) зробила революцію в гастроентерології. Візуалізація слизової оболонки шлунково-кишкового такту проводиться за допомогою декількох мікро відеокамер, що вмонтовані у капсулу з джерелом світла.

Капсульна ендоскопія активно розвивається, з'являються нові технології й методи обстеження. Один з наочних прикладів - програми «Сонокапсула» (Sonopill) та «Автокапсула» (AutoCapsule), що розробляється науковцями з університету Глазго. В рамках програми планується створити ендокапсулу з ультразвуковим датчиком для візуалізації й можливістю поводити лікування.

Основна ціль розробки – підвищити діагностичну точність, покращити надання медичної допомоги, зменшити витрати на охорону здоров’я

Як же працює сонокапсула, і в чому відмінність й подібність від традиційної методики?

Подібність полягає в тому, що пацієнт ковтає ендокапсулу, яка подорожує шлунково-кишковим трактом, знімаючи й передаючи все на своєму шляху. Але інформація збирається не за допомогою відеокамер, а через лінійку ультразвукових сенсорів. Основна трудність полягала у розробці ультразвукового датчика, який би вміщався у капсулу довжиною не більше 3 см й діаметром до 1 см.

Додатковим поштовхом в розробці нового типу ендокапсули, стало використання програмного забезпечення з алгоритмами штучного інтелекту. В класичній капсульній ендоскопії вже давно використовують штучний інтелект (ШІ) для інтерпретації оптичних зображень.

В недалекому минулому лікарю-ендоскопісту потрібно було переглядати часами відео для визначення зони інтересу. Зараз програмне забезпечення допомагає визначати критичні ділянки, економлячи час й зусилля лікаря.

Проект "Автокапсула" сфокусований на терапевтичних можливостях ультразвуку, тобто доставки й активацію фармацевтичних препаратів в уражену ділянку.  У випадку успіху такого локалізованого лікування, це буде революційний крок в розвитку персоналізованої медицини. На додачу всього науковці розробляють систему зовнішнього управління капсулою 

На сьогодні йде вдосконалення електронних й механічних компонентів прототипу ендокапсули.

По матеріалах medica-tradefair.com