пʼятниця, 19 травня 2017 р.

Мікрочіп для виявлення серповидноклітинної анемії.

У країнах Східної і Центральної Африки понад 6 мільйонів чоловік страждають на серповидноклітинна анемія, яка викликає сильні болі, пошкодження органів і систем та ранню смертність. Більша частина новонароджених з діагнозом серповидноклітинна анемія помирають, не доживши до віку 5 років.


У країнах, що розвиваються скринінгове тестування необхідно проводити в центральних лабораторіях, чекаючи результат кілька тижнів. До цього слід додати термін необхідний для знаходження пацієнта і призначення підтримуючого лікування, яке включає імунізацію, призначення вітамінів та антибіотиків. Це пояснює необхідність створення простого, швидкого і мобільного аналізатора для виявлення патологічних типів еритроцитів у новонароджених.

Група дослідників з Медичної школи Західного резервного університету Кейза розробили новий мобільний пристрій під назвою «гемоглобіновий біочіп» або «Гемочіп (HemeChip)», який виявляє патологію еритроцитів за кількома краплями крові. При створенні лабораторного аналізатора використовувалися мікрофлюідних технології, які дозволяють проводити дослідження з об'ємом капілярної крові менше 20 мкл. Прилад споживає незначну кількість енергії і має портативні розміри.

Технічні і функціональні можливості «Гемочіпа» дозволяють діагностувати ряд серйозних патологій крові, включаючи гемоглобінопатіях серповидноклітинної анемії (HbSS), S-гемоглобінопатіях (HbAS) і хвороби SC (HBSC). Аналізатор простий у використанні і одноразового застосування, що дозволяє уникнути перехресного бактеріального забруднення.
Особливу увагу було приділено ціні приладу. Витрати на матеріали при створенні приладу склали 5 доларів, а при масовому виробництві витрати ще більш зменшуватися.

Керівник проекту говорить: «Дослідження на серповидноклітинну анемію є стандартним в США, але в Африці це тестування проходять лише незначна кількість немовлят через дорожнечу і важкод оступність медичної допомоги. Нова мобільна технологія допоможе вирішить цю проблему, завдяки дешевизні, простоті у використанні і ефективності».

Результати дослідження були опубліковані на щорічному 57-му з'їзді Товариства гематології США.

субота, 13 травня 2017 р.

МРТ в якості скринінгового інструменту при злоякісних новоутвореннях молочної залози


Сьогодні МРТ молочної залози призначають жінкам, які входять до групи підвищеного ризику. Більшість експертів вважають, що недоцільно застосовувати цей діагностичний метод через високу собівартість. Тільки статистика може довести, що переваги технології переважують її недоліки.

Широке клінічне дослідження, проведене вченими з радіологічного відділення університету Аахена, Німеччина, показало, що магнітно-резонансна томографія - корисний інструмент в ранній діагностиці раку молочної залози у всіх жінок, включаючи пацієнток з щільною тканиною.

У дослідженні взяли участь 2 120 жінок у віці від 40 до 70 років, що входять до групи з низьким ризиком злоякісної патології (менше 15%). Всі жінки проходили стандартну мамографію. У випадках з щільною тканиною молочної залози - ультразвукове сканування.

Всього було проведено 7 007 скринінгових досліджень. МРТ дослідження дозволило додатково виявити 60 випадків раку молочної залози, включаючи 40 інвазивних форм. Це становить 15.5 випадків на 1000 жінок. Тільки МРТ скануванням було виявлено 59 випадків раку, за допомогою мамографії і МРТ - 1 випадок.

Примітно, що магнітно-резонансна томографія виявила найбільш агресивні форми раку. Це особливо важливо для жінок з щільною тканиною. Оскільки в більшості випадків межскрінінговое новоутворення молочної залози реєструються в цій групі пацієнток.

Таким чином, дослідження показує, що МРТ реєструє рак грудей на ранніх стадіях і може стати ефективним скринінговим інструментом для дослідження широких груп населення.


Результати дослідження опубліковані в журналі Radiology.

пʼятниця, 5 травня 2017 р.

Інноваційна схема лікування гліобластоми

Гліобластома - злоякісне новоутворення головного мозку, що практично не піддається лікуванню. Навіть після комплексної терапії, термін життя пацієнтів з цим діагнозом становить кілька місяців. Основні труднощі в лікуванні гліобластоми полягає у різнорідності ракових клітин і швидке вироблення стійкості до лікарських препаратів.

Група дослідників з Боннського університету розробили схему лікування, яка зможе збільшити ефективність терапії і термін життя пацієнтів.

Учасник проекту говорить: «Гліобластома відноситься до однієї з найбільш поширених і важких форм злоякісних новоутворень головного мозку. Головною особливістю цієї патології - морфологічна різноманітність ракових клітин».

«Клітини в пухлини можуть бути різного розміру, мати одне або декілька ядер тощо. Різнотипні ракові клітини мають різні захисні методи, тому універсальне лікування знайти не можливо. Після оперативного видалення, опромінення та хіміотерапії, що виживші клітини починаю розмножуватися з подвоєною швидкістю, і злоякісний процес поновлюється. Стара схема лікарської терапії не буде еффективною».

Вчені Боннського університету, які вже 8 років досліджують властивості і механізм розвитку гліобластом, запропонували новий спосіб лікування цього захворювання. З проб тканин п'яти пацієнтів з діагнозом гліобластома було вирощено в пробірці 33 колонії ракових клітин. На кожного пацієнта отримали кілька тестових систем для комплексного вивчення злоякісного процесу.

Щоб знайти найкращу терапію для кожного окремого типу ракових клітин, вчені протестували 180 різних хімічних сполук. Керівник проекту говорить: «Одна діюча речовина викликає загибель більшості штамів ракових клітин. Але окремі види клітин залишалися живими і продовжували бурхливо розвиватися. До цих стійким клітинам застосовували іншу речовину».

Різноманітність пухлинних клітин вимагає застосування комбінованого лікування. Скільки ж медикаментів потрібно для ефективної боротьби з усіма штамами злоякісних клітин в одній пухлини? Отримані результати показують, що за новою схемою лікування необхідно використовувати, щонайменше, два препарата з різними діючими речовинами.

В майбутньому лікування пухлин головного мозку стане поетапною. Основний обсяг пухлини буде віддалятися хірургічним методом, як це роблять сьогодні. На пробах тканини зможуть проводити лабораторні тести для складання каталогу відповідної реакції штамів пухлини.

Для кожного пацієнта підбирають оптимальне лікування, яке на першому етапі формує однорідну видову масу клітин. На другому етапі - вибирають речовину, що вражає наступне покоління ракових клітин. Таким чином, вчені своїм методом вносять порядок в клітинний хаос.

Керівник дослідження додає: «Як в автомобілі, щоб знайти поломку, його розбирають на окремі частини і перевіряють кожну деталь. Так і ми досліджуємо різні ракові клітини. Якщо властивості клітини відомі, то комплексну терапію можна направити в правильне русло».


«Наша стратегія може значно поліпшити шанси терапії, бо шлях через проби пухлин дозволяє точно прогнозувати і проводити лікування пацієнтів. Цей крок вже досліджували на мишах. Щоб мати в розпорядженні терапію для людини, потрібні подальші дослідження».