пʼятниця, 23 червня 2017 р.

Рентген допомагає відкрити секрети гаїтянських ляльок вуду

Радіологія все частіше використовується в дослідженнях археологічних і етнографічних об'єктів. Цей метод дає можливість ретельно вивчити внутрішню структуру предмета без значних пошкоджень. Іонізаційне випромінювання дозволяє провести «аутопсію» артефакту, зберігши його в повній цілісності.

Гаїтянські вуду є сумішшю релігій різних народностей Західної Африки з елементами віри таіно, корінного населення Карибських островів і Флориди, католицизму і європейського спіритуалізму. Заклинання ляльки вуду використовувалися як для добрих, так і злих цілей.

Для того щоб закляття спрацювало, необхідно, щоб в ляльку були поміщені різні предмети людини на яку необхідно впливати. Найчастіше в якості предметів виступають волосся, нігті і частки одягу. Жрець вуду, брокор, створює ляльку і накладає прокляття. Найчастіше лялька виступає елементом великого змови з метою завдати непоправної шкоди або навіть вбити жертву.

Хоча виготовлення ляльок вуду на Гаїті вважається незаконним і за це можна навіть потрапити до в'язниці, чаклунство на острові процвітає. Група французьких радіологів з університету Версаль-Сен-Кантен-ан-Івлін зібрала 7 ляльок вуду на одному з кладовищ в Порто-о-Пренса.

Для дослідження артефактів вчені використовували цифрову радіографічних систему з плоским детектором. П'ять ляльок були зроблені з чорної і червоної тканини, ще дві ляльки були пов'язані білим шнуром - одна з ляльок була зроблена з чорної тканини, інша - з білої тканини. Радіолог і антрополог ретельно вивчили отримані знімки.

Дві ляльки з чорної тканини містили людські волосся з голови. В одній з них також були волосся з лобкової зони, які належали чоловіку. У правій нозі цієї ляльки була виявлена канцелярська кнопка, яка робила її коротшу, ніж ліву. Швидше за все, кнопка використовувалась для ідентифікації цільового суб'єкта.

Дві з трьох червоних ляльок зображували чоловіків, і теж містила волосся з голови і лобкової області. Одні з ляльок містила скріпку. Третя лялька зображала жінку з характерними рисами розширеного таза. В середині знаходилися елементи застібки-блискавки. В цьому випадку вона виступала символом єднання, оскільки з'єднує дві половини.

У спарених ляльках не було виявлено чітких ознак статі. Можливо, вони символізували родичів - батька і сина, брата і сестру. У ляльках була виявлено 58 голок: 20 в білій, 33 в чорній і 5 в тканини ляльок.

Автори дослідження відзначають: «Радіографічний аналіз може дати відповіді на питання про злом рок, який повинен переслідувати жертву. Ефективно прокляття чи ні сучасна наука не може сказати, проте точно може дати відповідь на вміст і матеріал, з якої зроблена лялька, не руйнуючи сам об'єкт».

Результати дослідження опубліковані в журналі Journal of Forensic Radiology and Imaging

пʼятниця, 16 червня 2017 р.

Смарт вакцина для боротьби з пневмококової інфекцією

Пневмококова інфекція є глобальною медичною проблемою. За даними ВООЗ основною причиною смертності дітей віком до 5 років є пневмококова інфекція. Лише в 2011 році в країнах Африки та Азії загинуло понад 1.3 мільйонів чоловік від захворювань викликаної пневмокком. Не відстають за показниками смертності і розвинені країни. Урядовий комітет з контролю над інфекційними захворюваннями США стверджує, що менінгіт, пневмонія і сепсис забирає десятки тисяч життів щороку.

Причиною захворювання найчастіше служить пневмококові бактерії, які відносяться до групи умовно патогенної мікрофлори організму людини. У 70% людей пневмококи є представником мікрофлори верхніх дихальних шляхів. Ослаблення організму, інфікування більш агресивним штамом призводить до серйозних захворювань. Процес починається з легкого респіраторного розладу і може розвитися в пневмонію, сепсис, менінгіт, запалення середнього вуха.

Курс лікування антибіотиками часто виявляється неефективним через резистентність багатьох штам пневмококів. В даний час широко використовують профілактичні вакцини в дитячому віці. Профілактичні щеплення рятують безліч життів, проте і вони мають ряд суттєвих недоліків.

Один з головних недоліків - сам принцип роботи вакцини, яка не змінювався з моменту розробки першої вакцини від сказу Луї Пастером в 1885 році. В організм людини вводять ослаблені частинки збудника або токсину, що викликає вироблення специфічних антитіл. Таким чином, організм надійно захищений при зустрічі з повноцінним мікроорганізмом.

Однак у випадку з пневмокком - цей механізм може призвести до непередбачуваних результатів. Оскільки бактерія є елементом нормальної мікрофлори, то при її зникнення можуть з'явитися інші форми патогенних мікроорганізмів.

Новий тип вакцини дозволяє контролювати умовно патогенні бактерії і вступати в дію лише тоді, коли бактерії починають становити загрозу. Новий революційний підхід дозволяє регулювати ріст бактерій і не дає створювати стійких колоній. А в поєднанні з білком, який реагує на 90 штамів бактерій, практично революціонізує цю сферу. Парадигма нової вакцини - не знищили збудника, а запобігти захворюванню.

Сучасні вакцини від пневмококів націлені «навчити» імунну систему реагувати на протеїни, які знаходяться на поверхні оболонки бактерії. Нова вакцина «вчить» реагувати на білки з оболонки збудника, який з'являються в кровоносному руслі при активному розподілі бактерій і початку формування колоній.


Новий тип вакцини вже пройшов успішне випробування на лабораторних тваринах і зараз проводиться підготовка до випробувань препарату на людях.

пʼятниця, 9 червня 2017 р.

Новий тип гібридної операційної для діагностики та лікування інсультів

Група європейських дослідницьких центрів планує розробити новий тип медичного обладнання для гібридної операційної, яке призначене для швидкої діагностики інсультів, визначення місця ураження і проведення операції по відновленню нормального кровотоку.

Дослідження проходять в рамках європейського проекту з профілактики та малоінвазивного лікування інсультів P3 Stroke. У проекті бере участь компанія Siemens Healthcare GmbH, університет Ерланґена - Нюрнберга і інші науково-дослідні центри.

Представник компанії Siemens так пояснив основні завдання проекту: «В рамках P3 Stroke ми плануємо поліпшити діагностику та якість малоінвазивного хірургічного втручання при інсультах. Новий рівень в діагност
иці та лікуванні планується досягти завдяки комбінованому використанню магнітно-резонансної томографії (МРТ) та ангіографії в одній операційній».

На сьогодні для точної діагностики причини інсульту використовуються складне медичне обладнання, яке, найчастіше, знаходиться в різних приміщеннях і відділеннях. При цьому кожна даремно витрачена секунда завдає непоправної шкоди структурам головного мозку пацієнта. Під час ішемії щохвилини помирає близько двох мільйонів нейронів. Комбіноване медичне обладнання буде економити дорогоцінний час на діагностиці та виборі правильного методу лікування у пацієнтів з підозрою на інсульт.

Гібридні системи різного рівня складності вже давно використовуються в ортопедії, онкології та інших клінічних областях. Переваги методики полягають в тому, що діагностика і операція проводиться відразу «на одному» столі. Крім того, компанія Siemens вже створила комплекс Axiom CT Miyabi, яка поєднує в собі комп'ютерний томограф Somatom з ангіографічним апаратом Axiom Multistar.

Фахівці стверджують, що нова комбінована система може використовуватися не тільки при діагностиці та лікуванні інсульту, але також в кардіології та онкології. Зараз розробка нового медичного обладнання знаходиться на завершальній стадії, і найближчим часом планується розпочати перші клінічні випробування.

пʼятниця, 2 червня 2017 р.

Навігатор для ректальної хірургії

Злоякісні новоутворення прямої та сигмовидної кишки займають провідні позиції серед ракових захворювань у розвинених країнах. Діагностика патології не становить особливих труднощів, якщо дотримуватися алгоритму дослідження. У лікуванні цієї форми раку також були досягнуті великі успіхи. При початкових стадіях процесу курс комбінованої терапії забезпечує 90% рівень виживання в 5 річний період.

Однак існує інша проблема. Згідно зі статистикою, тільки в одних США проводять щорічно понад 10000 непотрібних оперативних втручань з приводу раку прямої кишки. Крім того, в результаті агресивної хірургічної тактики щорічно реєструється 25 тисяч випадків тазового сепсису, інфекції та функціональних порушень.

Це пояснюється тим, що після проведеного курсу хіміотерапії і радіотерапії важко визначити необхідність хірургічного втручання. Становище ускладняється відсутністю чітких орієнтирів і правил визначення обсягу тканин, які необхідно видалити. Патологічні зміни можна виявити тільки під окуляром мікроскопом.

Група дослідників з Університету Кейс Вестерн Резерв спробувала вирішити цю проблему шляхом аналізу результатів МРТ досліджень перед хірургічним втручанням і гістологічних зразків після операції. Патологічні зміни будуть обчислювати за допомогою спеціального програмного забезпечення. База даних може стати основою для оцінки ризику, визначення лікувальної тактики і служити хірургічної «картою» при оперативному втручанні.

Один з учасників проекту говорить: «Не дивлячись на широке розповсюдження ендоскопічних малоінвазивних втручань, в проктології ще використовуються смугові операції. І в 90% випадках радикальних операцій існує нестача інформації про точної локалізації процесу, що призводить до частих рецидивів і збільшення відсотка смертності. Оскільки ми маємо доступ до даних візуалізації і зразкам, то можемо створити карту хвороби, свого роду GPS для хірурга».

Вчені будуть ретельно вивчати дані МРТ після хіміотерапії і після оперативного втручання. Потім вони планують виявити ознаки, які віщують рецидив ракового захворювання, різні побічні ефекти з боку кишкового тракту, а також симптоми, що вказують на непотрібність оперативного втручання.

На підставі отриманих даних буде створена шкала ризику, яка підкаже необхідність проведення радикального хірургічного втручання після курсу хіміотерапії та опромінення. У разі необхідного оперативного втручання, програма визначить межі видалення, які є оптимальними в тому чи іншому випадку. Це допоможе зменшити кількість метастазів, а також порушень пов'язаних з надмірно агресивною хірургією.

Вчені сподіваються, що після апробації їх розробка набуде широкого поширення, і допоможе хірургам у виборі правильної терапевтичної тактики при злоякісних новоутвореннях прямий і сигмоподібної кишки.

пʼятниця, 19 травня 2017 р.

Мікрочіп для виявлення серповидноклітинної анемії.

У країнах Східної і Центральної Африки понад 6 мільйонів чоловік страждають на серповидноклітинна анемія, яка викликає сильні болі, пошкодження органів і систем та ранню смертність. Більша частина новонароджених з діагнозом серповидноклітинна анемія помирають, не доживши до віку 5 років.


У країнах, що розвиваються скринінгове тестування необхідно проводити в центральних лабораторіях, чекаючи результат кілька тижнів. До цього слід додати термін необхідний для знаходження пацієнта і призначення підтримуючого лікування, яке включає імунізацію, призначення вітамінів та антибіотиків. Це пояснює необхідність створення простого, швидкого і мобільного аналізатора для виявлення патологічних типів еритроцитів у новонароджених.

Група дослідників з Медичної школи Західного резервного університету Кейза розробили новий мобільний пристрій під назвою «гемоглобіновий біочіп» або «Гемочіп (HemeChip)», який виявляє патологію еритроцитів за кількома краплями крові. При створенні лабораторного аналізатора використовувалися мікрофлюідних технології, які дозволяють проводити дослідження з об'ємом капілярної крові менше 20 мкл. Прилад споживає незначну кількість енергії і має портативні розміри.

Технічні і функціональні можливості «Гемочіпа» дозволяють діагностувати ряд серйозних патологій крові, включаючи гемоглобінопатіях серповидноклітинної анемії (HbSS), S-гемоглобінопатіях (HbAS) і хвороби SC (HBSC). Аналізатор простий у використанні і одноразового застосування, що дозволяє уникнути перехресного бактеріального забруднення.
Особливу увагу було приділено ціні приладу. Витрати на матеріали при створенні приладу склали 5 доларів, а при масовому виробництві витрати ще більш зменшуватися.

Керівник проекту говорить: «Дослідження на серповидноклітинну анемію є стандартним в США, але в Африці це тестування проходять лише незначна кількість немовлят через дорожнечу і важкод оступність медичної допомоги. Нова мобільна технологія допоможе вирішить цю проблему, завдяки дешевизні, простоті у використанні і ефективності».

Результати дослідження були опубліковані на щорічному 57-му з'їзді Товариства гематології США.

субота, 13 травня 2017 р.

МРТ в якості скринінгового інструменту при злоякісних новоутвореннях молочної залози


Сьогодні МРТ молочної залози призначають жінкам, які входять до групи підвищеного ризику. Більшість експертів вважають, що недоцільно застосовувати цей діагностичний метод через високу собівартість. Тільки статистика може довести, що переваги технології переважують її недоліки.

Широке клінічне дослідження, проведене вченими з радіологічного відділення університету Аахена, Німеччина, показало, що магнітно-резонансна томографія - корисний інструмент в ранній діагностиці раку молочної залози у всіх жінок, включаючи пацієнток з щільною тканиною.

У дослідженні взяли участь 2 120 жінок у віці від 40 до 70 років, що входять до групи з низьким ризиком злоякісної патології (менше 15%). Всі жінки проходили стандартну мамографію. У випадках з щільною тканиною молочної залози - ультразвукове сканування.

Всього було проведено 7 007 скринінгових досліджень. МРТ дослідження дозволило додатково виявити 60 випадків раку молочної залози, включаючи 40 інвазивних форм. Це становить 15.5 випадків на 1000 жінок. Тільки МРТ скануванням було виявлено 59 випадків раку, за допомогою мамографії і МРТ - 1 випадок.

Примітно, що магнітно-резонансна томографія виявила найбільш агресивні форми раку. Це особливо важливо для жінок з щільною тканиною. Оскільки в більшості випадків межскрінінговое новоутворення молочної залози реєструються в цій групі пацієнток.

Таким чином, дослідження показує, що МРТ реєструє рак грудей на ранніх стадіях і може стати ефективним скринінговим інструментом для дослідження широких груп населення.


Результати дослідження опубліковані в журналі Radiology.

пʼятниця, 5 травня 2017 р.

Інноваційна схема лікування гліобластоми

Гліобластома - злоякісне новоутворення головного мозку, що практично не піддається лікуванню. Навіть після комплексної терапії, термін життя пацієнтів з цим діагнозом становить кілька місяців. Основні труднощі в лікуванні гліобластоми полягає у різнорідності ракових клітин і швидке вироблення стійкості до лікарських препаратів.

Група дослідників з Боннського університету розробили схему лікування, яка зможе збільшити ефективність терапії і термін життя пацієнтів.

Учасник проекту говорить: «Гліобластома відноситься до однієї з найбільш поширених і важких форм злоякісних новоутворень головного мозку. Головною особливістю цієї патології - морфологічна різноманітність ракових клітин».

«Клітини в пухлини можуть бути різного розміру, мати одне або декілька ядер тощо. Різнотипні ракові клітини мають різні захисні методи, тому універсальне лікування знайти не можливо. Після оперативного видалення, опромінення та хіміотерапії, що виживші клітини починаю розмножуватися з подвоєною швидкістю, і злоякісний процес поновлюється. Стара схема лікарської терапії не буде еффективною».

Вчені Боннського університету, які вже 8 років досліджують властивості і механізм розвитку гліобластом, запропонували новий спосіб лікування цього захворювання. З проб тканин п'яти пацієнтів з діагнозом гліобластома було вирощено в пробірці 33 колонії ракових клітин. На кожного пацієнта отримали кілька тестових систем для комплексного вивчення злоякісного процесу.

Щоб знайти найкращу терапію для кожного окремого типу ракових клітин, вчені протестували 180 різних хімічних сполук. Керівник проекту говорить: «Одна діюча речовина викликає загибель більшості штамів ракових клітин. Але окремі види клітин залишалися живими і продовжували бурхливо розвиватися. До цих стійким клітинам застосовували іншу речовину».

Різноманітність пухлинних клітин вимагає застосування комбінованого лікування. Скільки ж медикаментів потрібно для ефективної боротьби з усіма штамами злоякісних клітин в одній пухлини? Отримані результати показують, що за новою схемою лікування необхідно використовувати, щонайменше, два препарата з різними діючими речовинами.

В майбутньому лікування пухлин головного мозку стане поетапною. Основний обсяг пухлини буде віддалятися хірургічним методом, як це роблять сьогодні. На пробах тканини зможуть проводити лабораторні тести для складання каталогу відповідної реакції штамів пухлини.

Для кожного пацієнта підбирають оптимальне лікування, яке на першому етапі формує однорідну видову масу клітин. На другому етапі - вибирають речовину, що вражає наступне покоління ракових клітин. Таким чином, вчені своїм методом вносять порядок в клітинний хаос.

Керівник дослідження додає: «Як в автомобілі, щоб знайти поломку, його розбирають на окремі частини і перевіряють кожну деталь. Так і ми досліджуємо різні ракові клітини. Якщо властивості клітини відомі, то комплексну терапію можна направити в правильне русло».


«Наша стратегія може значно поліпшити шанси терапії, бо шлях через проби пухлин дозволяє точно прогнозувати і проводити лікування пацієнтів. Цей крок вже досліджували на мишах. Щоб мати в розпорядженні терапію для людини, потрібні подальші дослідження».

пʼятниця, 28 квітня 2017 р.

Гіпотиреоз вагітних. Чи є необхідність у лікуванні?


При вагітності в організмі жінки відбувається безліч змін. Одна з них трансформація гормонального профілю організму. Особливо це стосується рівня гормонів щитоподібної залози і гормону епіфіза, який стимулює її роботу.

У вагітних жінок спостерігається зниження рівня тиреотропного гормону або тиреотропіну (ТТГ). У нормі рівень ТТГ становить 0.4-4.0 мед / л, при вагітності - 0.4-2.5 мед / л. У більшості посібників рекомендують триматися показників тиреотропіна 2.5-3. мед / л під час всього періоду вагітності.

Підвищений рівень ТТГ є ознакою субклінічної форми гіпотиреозу, легкої форми недостатності щитоподібної залози. Але навіть легка функціональна недостатність може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям у майбутньому.

Група дослідників з Мао клініки представила переконливі дані про те, що результатом субклінічного гіпотиреозу може бути викидень або передчасні пологи. Вчені вважають, що курс лікування спрямований на усунення гормонального дисбалансу може надати позитивний ефект в 15 випадках зі 100. Лікування субклінічного гіпотиреозу допоможе зменшити кількість викиднів.

Один з учасників проекту говорить, що аналіз 18 клінічних досліджень показав, що вагітні жінки з нелікованими формами субклінічного гіпотиреоїдизму входять в групу ризику з невиношування вагітності, відшарування плаценти, розриву плодової оболонки і неонатальної загибелі плоду.

Природно припустити, що лікування, спрямоване на зниження ТТГ, може вирішити проблему. Однак втручання в крихкий гормональний баланс несе в собі інші ризики. Необхідно знайти точку балансу, де позитивний ефект буде переважувати побічні дії.

Вчені проаналізували дані 5 405 вагітних жінок з діагнозом субклінічний гіпотиреоідизм. 843 жінок з середньою концентрацією ТТГ 4.8 мед / л проходили лікування тіроїдним гормоном. Решта жінок (4 562 пацієнток) з концентрацією гормону 3.3 мед / л не приймали ніякого лікування.

У групі лікувалися вагітних жінок спостерігалося зменшення викиднів на 38%. Однак при цьому спостерігалося зростання передчасних пологів, гестаційного діабету і випадків преекламсії. Чи існує золота середина в регулюванні рівня ТТГ?

В ході аналізу було виявлено, що жінки з високими показниками ТТГ в діапазоні від 4.1 до 10 позитивно реагували на лікування. У цій групі реєструвався зниження рівня викиднів при незначному підвищенні іншої патології.

У той же час у жінок з рівнем гормону ТТГ 2.5-4.0 мед / л фіксувалося збільшення випадків гестаційної гіпертензії (стан попередньої предекламсіі) в порівнянні з групою жінок, які не проходили лікування. Таким чином, терапія при показниках гормону ТТГ трохи вище середнього недоцільно.

Дослідники відзначають, що дослідження має попередній характер. Необхідно більш ретельно вивчити питання про можливі ризики і вигоди лікування гіпотиреоїдизму при вагітності.

Результати дослідження опубліковані в BMJ

пʼятниця, 21 квітня 2017 р.

МРТ в другому триместрі вагітності - поліпшена діагностика

Дані клінічного дослідження, опублікованого в журналі Lancet, вказують на те, що додаткове МРТ в другому триместрі вагітності може стати вирішальним фактором у діагностиці патології головного мозку плода.
 У дослідженні взяли участь 570 жінок у другому триместрі вагітності з підозрою на патологію головного мозку плода після стандартного ультразвукового дослідження. Через 2 тижні було проведено МРТ, яке підтвердило точність діагностики в 93% і надало велику кількість корисної клінічної інформації для ведення пацієнтки.
 Керівник проекту каже: «Це перше свого роду дослідження, яке показує, що призначення МРТ при проблемах з плодом може стати вирішальним фактором у виборі подальшої тактики. Ми пропонуємо використовувати МРТ при підозрі на будь-яку патологію плода, яка виявлена при ультразвуковому дослідженні ».
 МРТ дало цінну додаткову інформацію про патології головного мозку практично в половині випадків. В одному з випадків МРТ підтвердив діагноз, який поставлений на УЗД, і ідентифікував додаткові вади розвитку. Ця інформація дозволила лікарям більш чітко описати перспективи майбутнім батькам і обрати кращу терапевтичну тактику.
 Лікарям було поставлено питання: «Якому методу дослідження вони довіряють більше - МРТ або УЗД?». Також було проаналізовано рівень зміни тактики ведення пацієнток і прогноз вагітності за результатами магнітно-резонансного сканування.
 Лікарі, які використовували МРТ, говорили, що поставлений діагноз має високу ступінь ймовірності в 95% (544 з 570). Ступінь ймовірності УЗД була оцінена на 82% (465 з 570). На додаток до всього, лікарі погодилися, що магнітно-резонансне сканування скоригував діагноз в 20% випадків і в корені змінило тактику ведення пацієнтки в одному випадку з трьох або в 34%.
 Примітно, що 95% жінок сказали, що погодяться на МРТ при майбутньої вагітності, якщо будуть підозри на патологію головного мозку плода. І більше 80% жінок сказали, що надана інформація на основі МРТ дала більш повну картину стану їх майбутньої дитини.
 Вчені планують проаналізувати всі сторони клінічного дослідження, включаючи економічну складову, на предмет використання МРТ в рутинній практиці жіночої консультації.
Незалежні експерти в цілому позитивно поставилися до результатів і висновків дослідження. Один з них зазначає: «Точність діагностики патології структур головного мозку плода відіграє ключову роль у виборі подальшої терапевтичної тактики. Це дослідження показує, що МРТ прекрасна технологія і може використовуватися в повсякденній клінічній практиці медичного закладу ».
Ключові слова: МРТ, УЗД, дослідження, діагностика, вагітність, другий триместр вагітності, патологія плода, головний мозок.
Джерела:

пʼятниця, 14 квітня 2017 р.

Похилий вік. Особливості надання медичної допомоги

Одним з аспектів проблеми старіння населення є надання якісної і доступної медичної допомоги пацієнтам похилого віку. Медики кажуть, що старість - це лікарня, яка вміщує всі хвороби. Вік, супутні захворювання, психічні здоров'я - все потрібно враховувати при профілактиці, лікуванні та реабілітації пацієнтів в старечому віці.

Однак у суспільства та органів охорони здоров'я не існує єдиної думки щодо організації ефективної допомоги літнім людям. Зараз йде активна дискусія в європейських країнах про шляхи розвитку геронтологічної медицини.

Вчені жартують, що життя людини подібна кривої Гануссена. Діти дуже сприйнятливі до різноманітних хвороб через недорозвинення органів і недосконалість імунітету. У міру дорослішання організм входити в найвищу фазу і дуже добре пручається всім зовнішнім чинникам. З віком людина стає слабкою і немічною, сприйнятливі до багатьох хворобам. І дегенеративні процеси в організмі при старінні розвиваються швидко і неминуче.


Проблема зниження обмінних процесів добре видно на прикладі кісткової системи. У більшості жінок в постклімактеричному періоді розвивається остеопороз, йде активне вимивання мінеральних солей з кісткової тканини. В результаті чого щільність кістки зменшується, і ризик перелому значно зростає. Процес одужання після переломів часто ускладнюється інфекцією, а тривалий постільний режим призводить до атрофії м'язів, застійним явищами в легких і інших негативних наслідків гіподинамії, які часто призводять до смерті.


Ще одна поширена проблема людей похилого віку - недостатність харчування. Основними причинами цієї проблеми може бути складнощі з ковтанням, відсутність зубів, старечі депресії, викликані самотністю, нейродегенеративні зміни (хвороба Альцгеймера або Паркінсона).

Багато старечих немощів і хвороби закладаються в середньому віці, і частіше за все залежать від способу життя. Наприклад, зайва вага сприяє пошкодження суглобів через перевантаження опорно-рухового апарату, розвиток діабету 2-го типу - інфаркту міокарда та інсульту.

Експерти кажуть: «Хто правильно харчується, помірно займається спортом, не палить має більше шансів бути здоровим у старості. Фундамент необхідно закладати вже в 30 років. У 70 років щось почати дуже важко».


Поряд зі спортом істотну роль відіграє харчування. Наприклад: сіль, яка у великій кількості міститься в харчових продуктах, виготовлених промисловим способом. Вже давно відомо, що щоденне споживання солі понад 6 грам збільшує ризик розвитку гіпертонічної хвороби. При цьому споживання менш 3 грам в день збільшується кількість випадків серцево-судинних захворювань, незалежно від артеріального тиску. Тільки раціональне харчування допомагає прожити довге і здорове життя.


Цивілізація також впливає на тип захворювань в літньому віці. Діабет 2 типу класичний приклад того, як цивілізаційні захворювання впливають на здоров'я в останній відрізок життя. Раніше вважали, що обмін речовин порушується тільки у літніх людей і основними причинами була зайва вага та брак руху.


Зараз це захворювання все частіше спостерігається у молодих людей. Медикаментозна терапія рятує становище. Однак в літньому віці ліки погано переносяться і рівень ускладнень значно зростає.


Утворюється замкнуте коло. Підвищений вміст цукру в крові викликає пошкодження нервів і судин, що вимагає призначення додаткових медикаментів. Всі ці фактори негативно діють на загоєння ран, перш за все на кінцівках. Додатковий фактор – обмеження руху та поширення інфекції. Діабет може спровокувати або загострити деменцію. Можливим причинами хвороби Альцгеймера вважають зниження цукру і порушення кровопостачання мозку.


Таким чином, в старості людина має цілий букет хвороб різних органів і систем, який залежні один від одного непрямим чином. Вузький фахівець виявляється безсилим у вирішенні цього питання. Тільки комплексний підхід з урахуванням всіх особливостей старечого організму може допомогти поліпшити якість медичної допомоги при збереженні економічної вигоди.


Суспільство звикло до того, що з приводу хвороб дитини необхідно звертатися до лікаря фахівця, педіатра. Так чому ж таким чином не організувати медичну допомогу літнім людям? Багато громадських організацій дотримуються такого підходу у вирішенні проблеми старіння населення. Дискусії тривають.


Джерела:

пʼятниця, 7 квітня 2017 р.

Стенокардія при діабеті. особливості розвитку

Діабет завжди пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку стенокардії та інфаркту міокарда. Дослідницька група Мюнхенського технологічного університету з'ясувала одну з головних причин розвитку важких ускладнень. Підвищений рівень цукру в крові викликає зменшення і втрату мережі дрібних кровоносних судин серця. Це негативно впливає на трофіку усього серцевого м'яза.

Кровоносні судини серця можна порівняти з мережею доріг. Вени та артерії формують великі і маленькі транспортні вузли з прямими автострадами та об'їзними дорогами. Якщо один з об'їзних шляхів блокований, то це ніяк не вплине на рух по головній дорозі. Але якщо більшість об'їзних доріг перекрито, то трафік на магістралях стає дуже щільним, виникають «тягучки». Найгірший сценарій - це затор, тобто стенокардія та інфаркт.

В ході дослідження було виявлено, що діабет є провідною причиною зупинки кровотоку в дрібних судинах. Вчені порівняли кровоносну систему у пацієнтів з і без діабету при пересадці серця. У гістологічних зразках тканини діабетиків реєструвалося значне зменшення дрібних кровоносних судин навколо серця і в самій серцевому м'язі.

Дослідження показало, що підвищений цукор в крові пов'язаний з втратою перицитів, отросчатих клітин зі сполучної тканини. Один з учасників проекту говорить: «Перицити ще називають перікапіллярним клітини. У нормі вони оточують невеликі кровоносні судини. Ми вважаємо, що ці клітини виконують стабілізувальну функцію. Коли вони руйнуються, то кровоносні судини стає нестабільний і поступово склерозуються ».

Експерименти на тваринах підтвердили припущення. При тривалому підвищенні цукру в крові реєструвалося різке зменшення капілярної мережі навколо серцевого м'яза у лабораторних мишей. У людей, діагноз діабет ставиться зазвичай через кілька років після початку захворювання. За цей період більшість дрібних судин відмирає.

Однак втрачені капіляри можна замінити. Використовуючи методи генної терапії, вчені стимулювали виділення клітинами міокарда молекули тимозина бета 4. Цей білок відповідальний за ріст перицитів. Дослідники вмів домогтися відновлення і функціонування капілярної мережі у лабораторних тварин.

Керівник проекту говорить: «Пройде ще чимало часу, перш ніж цю методику зможуть використовувати на людях. Але ми перші зуміли показати на тваринної моделі, як відбувається розвиток серцево-судинних захворювань при підвищеному цукрі. Також наше дослідження показало новий шлях для лікування наслідків цукрового діабету і як важливо виявляти захворювання на ранніх стадіях ».


Результати дослідження були опубліковані в журналі Journal of the American College of Cardiology.

пʼятниця, 31 березня 2017 р.

Артеріальна дисфункція ніг при тривалому сидінні. Проста профілактика

Перебування тривалий час в сидячій позиції за комп'ютером, в літаку тощо сприяють розвитку судинних захворювань нижніх кінцівок.

Група дослідників з університету штату Міссурі виявили, що незначні переміщення на стільці можуть захистити артерії ніг і запобігти розвитку патології судин.

Один з учасників проекту говорить: «Більшість людей можуть нерухомо сидіти годинами, дивлячись улюблене телевізійне шоу або працюючи за комп'ютером. Ми хотіли дізнатися - чи можуть невеликі руху ноги запобігти порушенню кровопостачання, яке, виникає при тривалому сидінні. І були здивовані результатом, навіть незначні рухи запобігають порушення кровопостачання ».

Вчені порівняли функціональний стан судинної системи ніг у 11 здорових жінок і чоловіків, перед і після 3 годинного сидіння. Учасникам дослідження було запропоновано одну ногу залишати нерухомо протягом усього часу. А другою ногою періодично здійснювати невеликі рухи - соватися, ставати на носок і інше. Потім вчені виміряли рівень кровотоку в підколінної артерії обох нижніх кінцівок. У «рухомій» нозі рівень кровотоку практично відповідав нормі, в той же час в нерухомій кінцівки спостерігалося значне зниження рівня кровотоку.

Постійна напруга артеріальної стінки є важливим стимулом в підтримці здоров'я судин. Це дослідження довело захисну роль невеликих рухів. Хоча подібні заняття в профілактиці судинних захворювань не замінять прогулянку або помірне фізичне навантаження.

Керівник проекту зазначає: «Ви повинні періодично вставати і ходити, але якщо такої можливості немає, то незначні рухи можуть стати альтернативою. Краще хоч якийсь рух, ніж ніякого».

Результати дослідження були опубліковані в журналі American Journal of Physiology Heart and Circulatory Physiology

четвер, 23 березня 2017 р.

Мікро-КТ діагностувала найдавніший випадок раку

Рак часто вважають продуктом сучасності та неправильного способу життя. Вчені відкрили найбільший випадок ракового захворювання у викопних рештках предка людини, яким понад 2 мільйонів років. Відкриття стало можливим завдяки використанню 3D технологій мікрокомп'ютерної томографії.

Міжнародна група дослідників використовували технологію мікро-КТ і програму для побудови об'ємних зображень при дослідженні кісток давньої людини, які були відкриті в 1948 році в Південній Африці. Раніше вважалося, що кістка уражена доброякісною пухлиною, але сучасні технології візуалізації діагностували злоякісну неопластичну хворобу, більш відому під назвою остеосаркома.

Різні типи новоутворень дуже рідкісні в людських останках. Кілька таких випадків було зареєстровано в кістках, що датуються 760 000 – 118 000 років до н.е. Існувала гіпотеза, що в давнину всі новоутворення мали доброякісну природу, нові дані вносять корективи в усталені погляди. Це перший підтверджений випадок злоякісного процесу у предка людини, який жив близько 1,8 мільйона років тому.




Викопна окаменілість. П’ясна кістки гомініда з напівсферичною кістковою массою
 
Викопні були відкриті в широко відомої системі печер Колиска людства, які знаходять 40 кілометрів від Йоганнесбурга. Досліджувана кістка є 5-ю плеснову кістку лівої стопи, яка включає проксимальний діафиз і великий обсяг дистальної частини без суглобової поверхні. Іррегулярний півсферичний наріст розташований на поверхні кістки. Його обсяг - 5,2 х 4,7 мм. Попередні дослідження ідентифікували наріст, як доброякісну пухлину, а саме остеоїдну остеому. Нове дослідження показало, що процес був злоякісний.

Кістку сканували методом мікрокомп'ютерної томографії з роздільною здатністю 17 мікрометр в Південно-Африканському центрі радіології і томографічною реконструкції. В процесі роботи використовувалося спеціалізоване програмне забезпечення Amira 5.4 для генерації 2 мірних проекцій та створення цілісного об'ємного зображення.

Була проведена диференційна діагностика з такими кістковими злоякісними новоутвореннями, як хондросаркома, саркома Юінга, метастатична карцинома, остеохондрома, остеобластома і остеосаркома. Даних мікро-КТ показали, що кісткова маса належить до групи остеосарком.

Остеосаркома - первинна злоякісна пухлина кістки, яка характеризується незначною мінералізацією, руйнуванням коркового і мозкового шару, агресивним надкістковим зростанням. Цей тип пухлини найбільш часто зустрічається в зоні росту кістки близько коліна. В області п'ясної кістки остеосаркома реєструється в 1% випадків.


Новий діагноз підтверджений мікро-КТ знімком сучасного клінічного випадку остеосаркоми дистального відділу стегнової кістки. Порівняння результатів дослідження показало очевидну схожість двох випадків.

Якщо сьогоднішнє збільшення кількості ракових захворювань чітко пов'язані зі стилем життя, харчуванням і забрудненням навколишнього середовища, то первинні пухлини кістки були поширені протягом усього існування людини.

Відсутність злоякісних новоутворень в древніх людських останках пояснюється незначною кількістю зразків і відсутністю досконалої методики діагностики. В даному випадку тільки мікро-КТ допомогло встановити правильний діагноз, причому МРТ, рентгенографія були б тут безсилі. Це дослідження ще раз підтвердив широкі можливості сучасних методів візуалізації в точній діагностиці різних захворювань.


вівторок, 14 березня 2017 р.

Новий тип расширювачів тканини для реконструкції грудей після мастектомії

Розширювач AeroForm рекомендують використовувати для реконструкції грудей після проведеної мастектомії, в косметологічної хірургії для збільшення грудей, а також для усунення деформації м'яких тканин в різних ділянках тіла. Новий тип розширювача для м'яких тканин отримав схвалення для широкого клінічного використання в клініках США.

Тканинні розширювачі вже давно використовують в косметологічної та реконструктивної хірургії після мастектомії. Вони представляють резервуар з полімеру, наповнений сольовим розчином або повітрям. Його тимчасово розміщують між тканинами молочної залози або м'язами грудей для створення простору з метою встановлення імплантату.

AeroForm - бездротовий тканинний розширювач. Він складається з стерильного силіконового імплантату і контролера. Імплантат містить резервуар стисненого вуглекислого газу. Контролер являє собою пульт управління, що зв'язується з імплантатом за допомогою радіохвиль певної частоти.

Сигнал відкриває клапан, і вуглекислий газ надходить в імплантат, поступово його розширюючи. Контролер запрограмований на додавання невеликих порцій вуглекислого газу протягом 3 годин 3 рази на день.

AeroForm має переваги перед традиційними розширювачами. Сольовий розширювач може наповнювати тільки хірург. За допомогою шприца і голки лікар через шкіру вводити стерильний сольовий розчин в порт або безпосередньо в сам розширювач. У AeroForm використовується газ. Нема потреби в уколі та введення соляного розчину. Пацієнт сам може контролювати процес розширення в домашніх умовах.



Клінічні дослідження підтвердили ефективність нового тиру розширювача. У 96% процес формування простору для грудного імплантату пройшов успішно.

Протипоказаннями до використання розширювача є наявність пухлин в місці розширення і наявність інших електронних імплантатів (дефібрилятора, водія ритму, нейростимулятора та інше). Також при установці розширювача виключається використання МРТ. Яких-небудь побічних ефектів використання розширювача не зафіксовано.

Джерела:
  • bolezni.by
  • mdtmag.com

пʼятниця, 10 березня 2017 р.

Градієнтна котушка для дослідження кістково-м'язової системи кисті від Siemens

Компанія Siemens поповнила асортимент градієнтних котушок для дослідження кістково-м'язової системи на МРТ томографах з низькою та високою напругою магнітного поля. Нова 16 канальна котушка дозволить отримувати чіткі та контрастні зображення дрібних суглобів та м'язів кисті.

Котушка має ергономічну форму і легко адаптується до форми руки. Елементи RF-котушки з'єднуються шарнірним кріпленням. До опорного елемента котушка приєднується за допомогою ковзаючого кріплення.

Особливості
  • 16 каналів з підсилювачами
  • Сумісна с методом візуалізації iPAT в усіх напрямах
  • Стабілізаційні подушечки для зручного позиціювання
  • Ультра висока щільність
  • Технологія SlideConnect для швидкого налаштування



Джерело: https://www.healthcare.siemens.com/magnetic-resonance-imaging/options-and-upgrades/coils/hand-wrist-16

вівторок, 7 березня 2017 р.

Новий матеріал для медичних імплантатів

Найпоширінішим ускладненнями після установки стентів, пластин, гвинтів, спиць та інших медичних імплантатів є тромбоз і тромбоемболія.

Дослідники з Колорадського університету, США запропонували оригінальне рішення цієї проблеми - спеціальне титанове покриття, яке відштовхує кров. Матеріал може стати основою для створення хірургічних імплантатів без ризику відторгнення з мінімальними побічними ефектами.

Новий матеріал для імплантатів розроблений завдяки інноваціям у двох дисциплінах - матеріалознавстві та біологічної інженерії. За основу була взята структура суперомніфобного матеріалу, який відштовхує практично всі типи рідини.

Поверхня листа титану, заготовка для імплантатів, змінюють за допомогою спеціального хімічного з'єднання і створюють непроникний бар'єр між титаном і кров'ю. Попередні дослідження показали низький рівень злипання (адгезії) тромбоцитів на поверхні.

Фахівці відзначають незвичайний підхід у вирішенні проблеми негативних побічних ефектів імплантатів. Більшість досліджень було направлено на створення матеріалу з повною сумісністю рідким середовищем організму. Ключ інновації полягає в тому, що кров практично не контактує з поверхнею імплантату. Це створює ілюзію відсутності будь-якого стороннього тіла в організмі для біологічних захисних механізмів.


                                         Фторовані нанотрубки на титанової поверхні

 Один з учасників дослідження відзначає, що негативний вплив крові на чужорідний матеріал є головною проблемою в установці різноманітних імплантатів. Стент в кровоносній судині часто стає основою для утворення кров'яних згустків (тромбів), які стають причиною інфарктів та емболії. Пацієнтам необхідно приймати препарати розріджують кров протягом всього свого життя.

«Тромб утворюється через те, що клітини крові знаходять місце, де можна« прикріпитися ». У здорових судинах при фізіологічному струмі крові таких місць немає. Якщо ми зможемо створити безконтактний матеріал, то не буде ніякого тромбу».

Вчені проаналізували різну структуру титанових поверхонь на предмет відразливих властивостей. Найбільшою ефективністю мали фторовані нанотрубки на титанової поверхні. На сьогодні планується провести ряд додаткових досліджень нового матеріалу і почати підготовку попередніх випробувань на лабораторних тваринах.

Результати дослідження опубліковано Advanced Healthcare Materials.

Джерела:
  •  mdtmag.com
  •  mednovelty.ru

пʼятниця, 3 березня 2017 р.

Холодна плазма допомагає в лікуванні переломів кісток


Явище холодної плазми було відкрито 20 років тому. Ця технологія широко використовується в сільському господарстві для стерилізації поверхні ніжних фруктів. Зараз вивчається можливість застосовувати іонізований газ в медицині для лікування живих клітин та тканин.

Одне з таких досліджень проводиться в університеті Томаса Джефферсона. Керівник проекту каже: «Ми проводимо попередні дослідження про застосування холодної плазми в лікувальному процесі. Намагаємося знайти відповідь на такі питання: які умови необхідні для руйнування ракових клітин, чи можна стимулювати ріст клітин для формування нової кістки та багато іншого. Зараз ми вивчаємо питання про вплив холодної плазми на позаклітинний матрикс».

Матрикс складається з колагену та інших протеїнів, які здійснюють механічну підтримку клітини і обмін необхідних речовин. Ця структура значно впливає на ріст і розмноження клітин. Наприклад: міжклітинний матрикс може сприяти або пригнічувати формування кістки, ріст клітин і метастазів.

«Ми зуміли довести, що матрикс, який піддався впливу імпульсам холодної плазми, сприяє диференціації клітин в хрящі і збільшує утворення кісткової тканини».

Попередні дослідження показують, що холодна плазма може запустити або придушити процеси регенерації, вносячи хімічні зміни до складу плазми.




      Ефект впливу холодної плазми на міжклітинний матрикс при різній частоті
 

В експерименті використовувалися підкладки для вирощування клітин Matrigel. Клітини, розміщені в матриксі, піддавалися імпульсному впливу холодної плазми з різною частотою. Об'єкти, які піддалися з впливу з мікросекундними інтервалом, почали активно формувати кісткову тканину. У той же час, клітини оброблені імпульсами з наносекундной частотою, лишилися незмінними.

Вчені зуміли переконливо довести, що клітини, оброблені мікросекундними імпульсами плазми, мали вищий рівень кінази фокальних контактів, що є показником активного включення матриксу в процеси формування кістки.

Керівник проекту додає: «Дослідження про можливості використання холодної плазми будуть розширюватися. Вкрай важливо вивчити вплив різних типів плазм як на окремі клітини, так і на ділянки тканин. Ефект від впливу плазми може відрізнятися при різних типах клітин і матриксного протеїну. Також не слід забувати про можливу загальної реакції тканин і цілого організму ».

Дослідження опубліковане в «Journal of Tissue Engineering and Regenerative Medicine».
Джерела:

  • futurism.com
  • jefferson.edu
  • inteeu.com

понеділок, 27 лютого 2017 р.

Новий засіб захисту ран на основі хітозану

Хітозна - природний полімер, з якого складається хітиновий панцир комах і ракоподібних. Речовина широко використовується в багатьох галузях економіки - в сільському господарстві при годуванні тварин в якості біологічної добавки, косметології - як наповнювач крем і лосьйонів тощо.

У 2014 році вчені Віссовского інституту розробили пластик на основі хітозану, який не забруднює навколишнє середовище і розкладається в короткі терміни. Хітозна так добре зарекомендував себе, що відразу почалися експерименти по використанню цієї сполуки в медицині.

Доктор Хав'єр Фернандес, учасник проекту по створенню біопластика, каже, що добре для навколишнього середовища, то добре і для людини. Хітозна пройшов первинні клінічні дослідження на біологічну сумісність і стійкість до різних типів бактерій
.
Перші досліди показали, що біопластик може успішно використовуватися для захисту і фіксації тканин при загоєнні ран. Учасники проекту кажуть: «По правді сказати, ця робота лише вдосконалення нашої останньої розробки. Ми створили нетоксичний, біологічний матеріал для харчової промисловості. Тепер тільки залишилося адаптувати речовина для медичних цілей ».

Основна проблема - як змусити хітозан прилипати до живої тканини. Якості клейової основи запропонували використовувати тканинну трансглутаміназу. Це природний фермент, який сприяє формуванню стійких зв'язків між білковими сполуками. Пробний варіант інноваційного матеріалу був випущений у вигляді пластиру, спрею і піни. Нова технологія довела свою ефективність у всіх випадках.

Пластина хітозану успішно закрила отвір на кишечнику свині. Тест на розрив показав, що латка міцніше натуральних тканин. Спрей у вигляді рідкої комбінації хітозану з трансглутамінази усунули пневмоторакс в грудній клітці лабораторного тварини. Лікування великих ран, які характери для бойових дій та автомобільних аварій, проводитимуть хітозаном у вигляді піни. Їм планується заповнювати великі порожнини для безпечного транспортування постраждалих в стаціонар.

Піна з хітозану зв’язує дефект у м’язових тканинах свині. Пінопласт так добре приклеюється до біологічної тканини, що можливо вирізнити покрив від біологічної тканини.

Новий біологічний полімер вже пройшов попередні випробування. Вчені сподіваються, що їх розробка зацікавить профільні медичні установи, і ефективність нового кровоспинний засіб можна буде перевірити на людях.

Результати дослідження опубліковані в журналі Tissue Engineering